Formaty plików

Pliki do pobrania na naszym portalu dostępne są m.in. w następujacych formatach:

  • .pdf - otwieranie za pomocą dowolnego programu obsługującego ten format np:
    • Nowe przeglądarki internetowe - MS Edge, Google Chrome, Firefox
    • Adobe Acrobat Reader (program darmowy)
  • .zip - otwierane za pomocą dowolnego programu do archiwizacji np:
  • .doc - otwieranie za pomocą dowolnego programu obsługujacego ten format np:
  • .rtf - otwieranie za pomoca dowolnego programu obsługującego ten format np:
  • .xls - otwieranie za pomocą dowolnego programu obsługującego ten format np:
  • .ppt - otwieranie za pomocą dowolnego programu obsługującego ten format np:

Pobieranie plików

Pobieranie plików na urządzeniach z systemem Android
Jeżeli pobierasz plik na urządzeniu z systemem Android, to Twój zapisany załącznik znajduje się w folderze "Pobrane pliki". Aby otworzyć ten folder, wybierz ikonę , która znajduje się z prawej strony przeglądarki - odszukaj pozycję "Pobrane pliki".

Pobieranie plików na urządzeniach z systemem iOS (Apple)
Jeżeli pobierasz plik na urządzeniu z systemem iOS (urządzenia firmy Apple), Twój zapisany załącznik odnajdziesz, wybierając ikonę .

Komputery PC i Mac
W przypadku komputerów osobistych (komputery stacjonarne, laptopy) przeglądarka poprosi o wskazanie miejsca, w którym chcesz zapisać plik lub zostanie on zachowany automatycznie w katalogu, w którym przeglądarka domyślnie przechowuje wszystkie pobrane z Internetu pliki (w zależności od ustawień i rodzaju przeglądarki). Standardowo w systemie Windows 7/8/10 jest to folder "Pobrane".

Uwaga ogólna
Jeżeli plik nie pobiera się od razu, poczekaj co najmniej 5 sekund. Czasami, w zależności od obciążenia naszego systemu lub jakości Twojego połączenia z Internetem, proces rozpoczęcia pobierania pliku może zająć krótką chwilę. Ponowne, wielokrotne klikanie pliku do pobrania w żaden sposób nie przyspieszy tego procesu, a jedynie go spowolni.

Co to jest RSS?

RSS (Really Simple Syndication) to sposób rozpowszechniania informacji publikowanych na stronach WWW. Wiadomości RSS są dostarczane w formie nagłówków i przypominają pocztę elektroniczną - mają tytuł, skrót i odnośnik, który prowadzi do pełnej informacji na stronie WWW. Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy (tzw. czytniki) które są podobne do programów pocztowych.

Jak korzystać z RSS?

Aby subskrybować kanały RSS skopiuj link z listy kanałów RSS do czytnika. Subskrybując kanał będziesz automatycznie otrzymywał najświeższe informacje i wszystkie aktualizacje pojawiające w wybranym dziale.