Likwidacja kasy

Szanowni Państwo, informujemy, że z dniem 31.03.2022 r. ulega likwidacji kasa Spółdzielni, a tym samym zaprzestaje się przyjmowania w siedzibie Spółdzielni wpłat gotówkowych zarówno z tytułu opłat czynszowych jak i pozostałych.
Prosimy o regulowanie należności za pośrednictwem przelewów elektronicznych lub wpłat w placówkach pocztowych i bankowych.

Deklaracja o braku zamieszkania w lokalu

Po uzyskaniu odpowiedzi z Urzędu m.st. Warszawa w dniu 30.12.2021r. informujemy o możliwości składania deklaracji o braku zamieszkania w lokalu, która będzie podstawą do nienaliczanie opłaty za wywóz odpadów.

Z uwagi na fakt, że brak zamieszkiwania w jednym miejscu oznacza, że właściciel zobowiązany jest do ponoszenia opłat w innym miejscu, które uzna za miejsce swojego zamieszkanie, prosimy również o złożenie oświadczenia, gdzie będą ponoszone opłaty za wywóz odpadów komunalnych.

Deklaracje dotyczące stycznia 2022 r. prosimy składać do 16 stycznia 2022 roku. W kolejnych miesiącach złożona deklaracja obowiązywać będzie od następnego miesiąca.

Przypadki wścieklizny u zwierząt

21 grudnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 105 przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano na terenie dzielnic: Wawer, Praga-Południe i Targówek m.st. Warszawy.

Na obszarze województwa mazowieckiego, w tym na terenie m.st. Warszawy wciąż odnotowywane są kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego ważne jest o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych zwierząt na swojej drodze. W przypadku spotkania rannego zwierzęcia nie możemy go dotykać – należy powiadomić odpowiednie służby. Przypominamy również, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.

    Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego
    9 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 44, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły (kliknij tutaj). W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:
  • dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów miasta stołecznego Warszawy,
  • w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),
  • powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Na terenie tych dzielnic obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.

Objawy choroby
Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Akcja szczepienia lisów w 2021 r.
Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 8 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, w tym również na terenie m.st. Warszawy.

Zaszczep pupila, to tylko chwila
Przypominamy, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Zachęcamy do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/

Przeglądaj wcześniejsze - Aktualności

Opłata za śmieci. Znowu zmiana!

17 grudnia br. Rada Warszawy podjęła decyzję o zmianie w systemie naliczania opłat za śmieci. Na mocy nowej uchwały, mieszkańcy stolicy zapłacą za wywóz odpadów w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego. W zabudowie wielolokalowej będzie obowiązywała stała wysokość opłaty – 85 zł od gospodarstwa domowego. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 107 zł.

Czytaj dalej

Drzewka bożonarodzeniowe z plantacji leśnych.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, w związku z tym Nadleśnictwo Drewnica zaprasza serdecznie całe rodziny z dziećmi gdzie w przedświątecznej atmosferze będzie można osobiście wybrać świąteczne drzewko spośród setek jeszcze rosnących choinek, wskazać najładniejsze, a następnie wyciąć samemu lub z pomocą leśnika.

Czytaj dalej

Nowy system opłat za zagospodarowanie odpadów w Warszawie

Rada m.st. Warszawy przyjęła nową propozycją systemu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Zakłada ona, że stawki mają być ustalane od gospodarstwa domowego i uzależnione od powierzchni mieszkania.

Czytaj dalej

Budowa przy ul. gen. Romana Abrahama 1a

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Orlik-Jantar" informuje, że budowa przy ulicy gen. Romana Abrahama 1a na dz. ew. nr 20 z obrębu 03-06-04 prowadzona jest przez firmę BJM DEVELOPMENT S.C., która jest właścicielem nieruchomości. Dodatkowo informujemy, iż grunty wraz z zabudowaniami położone pomiędzy terenem budowy, a ul.Stanisława Rogalskiego nie są własnością Spółdzielni Mieszkaniowej "Orlik-Jantar".

Czytaj dalej

      1 2 3 4 5 6 7       Przeglądasz: 1 / 7