Nowy system opłat za zagospodarowanie odpadów w Warszawie

Od 1 stycznia 2022 roku sposób naliczania opłaty za odpady będzie zależeć od powierzchni mieszkania.

Opłaty za śmieci w Warszawie od kwietnia 2021 były naliczane według ilości zużytej wody, co generowało horrendalne kwoty. Zarówno sposób od gospodarstwa domowego, jak i od ilości zużytej wody, wzbudzały wśród mieszkańców liczne kontrowersje i zostały zakwestionowane przez sądy. Ponadto w sierpniu 2021 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ograniczyła maksymalną stawkę w gminach stosujących metodę naliczania opłaty za odpady od zużycia wody do ok.150 zł ( tj. 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę w gospodarstwie domowym).

W związku z powyższym Rada m.st. Warszawy postanowiła wprowadzić nowy sposób naliczania opłat za śmieci. W dniu 10.11.2021r. Biuro Gospodarki Odpadami zaproponowało, aby miesięczne opłat za śmieci były uzależnione od wielkości mieszkania. Propozycja ta spotkała się z aprobatą i została zatwierdzona na sesji Rady Miasta w dniu 18 listopada br.

Opłaty
Stawki opłat za wywóz śmieci w Warszawie

Budowa przy ul. gen. Romana Abrahama 1a

Szanowni Państwo,
w związku z licznymi zapytaniami mieszkańców Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Orlik-Jantar" informuje, że budowa przy ulicy gen. Romana Abrahama 1a na dz. ew. nr 20 z obrębu 03-06-04 prowadzona jest przez firmę BJM DEVELOPMENT S.C., która jest właścicielem nieruchomości.

Dodatkowo informujemy, iż grunty wraz z zabudowaniami położone pomiędzy terenem budowy, a ul. Stanisława Rogalskiego nie są własnością Spółdzielni Mieszkaniowej "Orlik-Jantar".

Budowa ulicy gen. Romana Abrahama 1a
Teren przy ul. Gen. Romana Abrahama 1a

Maksymalna opłata śmieciowa

W związku nowelizacją przez Sejm ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Rada Warszawy musi przygotować nową uchwałę o gospodarowaniu odpadami. Równocześnie czeka na uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wcześniej ją uchylił.
Zgodnie z nowelą opłata śmieciowa przy metodzie "od wody" nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 procent przeciętnego miesięcznego dochodu na jedną osobę za gospodarstwo domowe (ok.150 zł.).

Przeglądaj wcześniejsze - Aktualności

Budżet partycypacyjny

Już za rok będzie to możliwe, jeżeli zagłosujesz! Ruszyło głosowanie na projekty z budżetu partycypacyjnego. Głosować można do 30 czerwca br. na stronie https://bo.um.warszawa.pl/voting/welcome. Bardzo zachęcamy do głosowania na projekty związane z naszym Osiedlem oraz jego najbliższym otoczeniem, które przysłużą się mieszkańcom SM Orlik-Jantar.

Czytaj dalej

Dodatek mieszkaniowy 2021

Dofinansowanie mieszkania to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Zwłaszcza teraz gdy duża część gospodarstw domowych w związku z pandemią koronawirusa boryka się z utratą podstawowego źródła dochodu, dofinansowanie pozwoli nie stracić finansowej kontroli.

Czytaj dalej

Informacja o WZC 2021

Jak Państwu wiadomo 20 maja 2021 r. Członkowie naszej Spółdzielni pisemnie głosowali uchwały Walnego Zgromadzenia Członków związane m.in. z budżetem Spółdzielni.

Czytaj dalej

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności

Każda osoba mieszkająca w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Taki obowiązek wynika z zapisów dwóch ustaw - o statystyce publicznej oraz narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Warto również pamiętać o spisaniu współmieszkańców przebywających za granicą, jeśli nadal są zameldowani na stałe w naszym mieszkaniu.

Czytaj dalej

      1 2 3 4 5 6 7       Przeglądasz: 1 / 7